Folklorní festival U Zlaté stoky

Název festivalu: Folklorní festival U Zlaté stoky
Setkání folklorních souborů a skupin z Čech, Moravy a zahraničí

Aktuální ročník: 26.-27. srpna 2023

Nenechte si ujít 18. ročník našeho festivalu konaného pod ZÁŠTITOU NÁMĚSTKA JIHOČESKÉHO KRAJE PAVLA HROCHA
Financují Město Lomnice nad Lužnicí, FS Javor
Za podporu děkujeme Jihočeskému folklornímu sdružení a firmám:
PRADAST, PEVARO, ZS DYNÍN, MATHEO, PETR SEDLÁČEK, AR SERVIS s.r.o., Garnea a.s.
Za pomoc s propagací a organizací všem členům a rodinám souborů Javor a Javoráček
Zvučení a projekci zajistí tradičně YAMASOUND Pavla Černého






Program 2023

SOBOTA 26.8.
10.00 - Hrátky folklorní chásky (zábavné soutěžní mezisouborové klání o sud piva a ranec buchet)
13.00 - Koncert dechové hudby Jihočeská Podhoranka
14.00 - U Zlaté stoky - přehlídka souborů Studánka (Žďár nad Sázavou), Bzenčan (Bzenec), Cimbálová muzička Ondřejníček (Kunčice pod Ondřejníkem), Blaťácký soubor (Ševětín), Lučina (Úsilné), Úsvit (České Budějovice), Růže (Český Krumlov), Senior Dance Slunečnice (České Budějovice) a také náš Javor s Javoráčkem
20.00 - Hradišťan a Jiří Pavlica (vstupné 400, v předprodeji 350)

NEDĚLE 27.8.
10:00 - Krojovaná děkovná mše v kostele sv. Jana Křtitele celebrovaná vikářem P. Josefem Stolaříkem


Plakát 2023
Plakát 2023 - Hradišťan a Jiří Pavlica
       





Ohlédnutí za festivalovým děním

2022 – Krása krojů, lidové písně a radosti ze života – to byl 17. ročník festivalu
U Zlaté stoky v Lomnici nad Lužnicí tentokrát sešlo na dvě stovky folkloristů z dětských a dospělých souborů Benešáček, Pálava, Pomněnka, Studánka, Soběslavská chasa mladá, Cimbál Praha a domácí Javor s Javoráčkem. Součástí festivalu byla prezentace lidového oděvu oblastí, ve kterých působí zúčastněné soubory.
Neplánovaně došlo na výuku tanců z Vysočiny.
Překvapením byla módní přehlídka našich souborů Javor a Javoráček modrotiskových šatů z dílny Miroslavy Psotkové.
V rámci festivalu měla premiéru naše malá dětská muzika.

Děkujeme:
Jihočeskému kraji za podporu v rámci DP Podpora kultury
Městu Lomnice n. Lužnicí - Firmě Matheo - Pivovaru Regent Třeboň - Petru Sedláčkovi
Zvuk, světla, projekce - Yamasound Pavel Černý
Technické zázemí - SUM Města Lomnice n. L.
Občerstvení - Lucullus
Organizace, pohoštění - naše rodiny Javoru a Javoráčku


Program 2022
Plakát 2022





2021 - 16. ročník festivalu
Načínáme další patnáctku?!? Snad! Uvidíme, co nám čas přinese. Každopádně se těšíme na návštěvníky 16. ročníku našeho festivalu, kterým nabídneme přehlídku lidového umění přes všechny překážky, které s sebou tento pandemický rok přinesl. Pokud jsme v loňském roce měli pochyby, jestli budou mít u publika odezvu naše vystoupení bez pravidelných zkoušek, letos jsme na tom ještě hůř. Víc jak půl roku se folklorní soubory nemohly scházet a trénovat, zastavila se práce na nových programech, některým souborům se nevrátili všichni tanečníci, zpěváci a muzikanti… Stále máme obavy, jak to bude dál. Přesto se s létem začaly opět scházet soubory a diváci na festivalech a posezeních, přizpůsobených současné situaci. Kdo má rád lidovou písničku, chce si ji poslechnout, zahrát, chce si zatancovat, chce žít! podřídí se všemu co je dáno, přijde a určitě si užije i ten náš skromný lomnický festival na našich Blatech. Letos jsme se rozhodli pro vybírání dobrovolného vstupného, které chceme věnovat našim kamarádům ze souborů Old Stars Břeclav a Pomněnka Tvrdonice. Věříme, že se k nám připojíte a společně jim pomůžeme.

Plakát 2021



2020 - 15. ročník festivalu nezastavila ani CORONA!
Jaro 2020 bylo životní zkouškou pro celý svět. Místo „užívání“ jsme všichni museli přemýšlet o „přežití“. V Lomnici jsme však přes zrušení všeho kolem nás plánovali, co kdyby se to povedlo a my se mohli sejít na patnáctém ročníku U Zlaté stoky. Z června jsme se rozhodli pro poslední srpnový víkend. Dobře jsme udělali. Přes všechna úskalí, která s sebou přinesla pandemie Covid 19, přes všechny starosti a obavy měli všichni folkloristé chuť a odvahu, aby se sešli u nás v plné síle. Sice jsme nikdo neměli nějak nazkoušeno, neměli jsme novinky v repertoáru, ale tím jsme se netrápili. Chuť byla!!!

Diváci mohli sledovat 11 souborů, 269 účinkujících, 8 etnografických oblastí, 7 hodin neskutečně krásných programů. Pateční večer odstartoval plejádu vystoupení plných lidskosti – radostí, strastí, lásky, zrady, všeho, co s sebou nese každodenní život a o čem předali svědectví ve svých písních a tancích naši předci. Nechyběl páteční vichr a déšť, sobotní přeprchání. Počasí poručit neumíme, ale rozhodně nám nezkazilo náladu. Společná večerní posezení nebrala konce, při hrách bez hranic se soutěžilo jak o život. Prostě a jednoduše to tady ŽILO!!! V neděli jsme poděkovali v kostele sv. Jana Křtitele za všechny krásné písně, radost z našeho počínání a budeme doufat, že se příští festival opět vydaří.

PS: Všichni jsme to zvládli bez úhony. Dodržovali jsme, co jsme měli a ze žádného souboru nedošly zprávy o rozšíření „nemoci“. Tak zase příště poslední srpnový víkend…

Plakát 2020





2019 - Farská louka ožila folklórem
Třetí červnový víkend patřil v Lomnici nad Lužnicí folklóru. Představili se soubory nejen z Čech a Moravy, ale také z Rakouska a Německa. Vše začalo tentokrát pátečním dopoledním programem pro školu dětských souborů Javoráček Lomnice n. L, Pomněnka Tvrdonice, Šípek Jihlava, Heanagschroa Dolní Rakousko, Bystřina Zliv, Krahuláček Karahulčí, Šípek Jihlava
Od 13.00 do 15.00 hodin probíhaly řemeslné tvůrčí dílny a večer se v lázních Aurora v Třeboni předvedly hosté z Moravy a Německa spolu se souborem Javor
Hlavní festivalový den, sobotu, zahájila svým koncertem dechová hudba Božejáci a po ní se na pódiu vystřídaly soubory Žerotín Strážnice, Pomněnka Tvrdonice, Mateník Praha, VTG Windhag, HTG Diessen am Ammersee, Malý Furiant, Soběslavská chasa mladá, Bystřina, Javor, Javoráček. Nechyběl řemeslný jarmark ani večerní společné muzicírování a noční strašidelné stezka. V neděli se rozjeli k domovu zbývající účinkující a začali jsme plánovat další ročník, již 15!!!

Plakát 2019
Plakát 2019
Galakoncert folklorních souborů 2019



2018 - Folklorní festival je za námi
Další ročník folklorního festivalu se vydařil – počasí přálo, diváci byli spokojení. Kdo se letos představil? – Třeboňská dvanáctka, domácí soubory Javor a Javoráček, JSPT Úsvit z Českých Budějovic, děti z Pětilístku z Českého Krumlova, kapela Lakomá Barka, host z Rakouska VTG Dobersberg, Old Stars Břeclav, CM Veltlínek ze Znojma, FS Čtyřlístek z Nového Strašecí. Snad se vydaří jako letos i ten ročník další. Akce byla spolufinancována v rámci projektu FMP – KPF01-009 – Rok partnerství.

Plakát 2018



2017 - U Zlaté stoky o lomnické pouti
Lomnická pouť 2017 a s ní i další ročník folklorního festivalu U Zlaté stoky Poslední červnový víkend jsme si užili nejen horké dny, ale i trochu té kultury. V pátek 23. června byla zahájena výstava „Na břehu řeky Zambezi“, která je k dispozici až do 8. září. Sobotní odpoledne už patřilo folklornímu festivalu U Zlaté stoky, na kterém se představily domácí soubory Javor a Javoráček, Jarošovská krojová družina z Jarošova nad Nežárkou, FS Mateník z Prahy, Soumrak z Kamenného Újezda, Soběslavská chasa mladá ze Soběslavi, z Rakouska Volkstanzgruppe Waidhofen an der Thaya a jako host našeho festivalu vystoupil pan Jožka Šmukař se svou cimbálovou muzikou. Celým folklorním festivalem nás provázel pan Petr Kronika. Večer již pouťová zábava se skupinou YAMABAND z Českých Budějovic. Tradičně jsme si mohli o pouťové neděli při procházení stánků a pouťových atrakcí posedět při dechovce. Děkujeme návštěvníkům, ale také sponzorům – ČEVAK a.s., Nadační fond RBB Invest.

Plakát 2017



2016 - Lidová písnička U Zlaté stoky
Milovníci lidové písničky, folkloru a řemesel zavítali do našeho města na 11. ročník folklorního festivalu. Ve dnech 10. a 11. června. Páteční Koncert hudebního mládí byl velmi příjemným setkáním se zpěváky a hudebníky z místní mateřinky, školních sborů, Javoráčku a hostů z třeboňské ZUŠky. Energie a pohoda nechyběla ani v sobotu účastníkům hlavního festivalového pořadu v areálu Farská louka. Po úvodním koncertu jihočeských Babouků se postupně představily se svými pásmy lidových písní a tanců domácí soubory Javor a Javoráček, Lučina z Úsilného u Českých Budějovic, Malý Furiant z Budějovic a Šarvanci – Slováci, žijící v Praze se srdcem doma na Slovensku. Přesto, že déšť zahnal některé návštěvníky domů, zakončili jsme zvesela a přes Zlatku se nesla společná píseň Daleko, široko ty lomnický pole. Večerní zábava byla nakonec kvůli počasí zrušena, ale FACE nám zahraje jindy. Děkujeme všem návštěvníkům našeho lomnického festivalu za jejich podporu a přízeň. Všem, kteří přiložili ruku k dílu za pomoc s přípravou. PS: Lidové tradice, lidový oděv nejsou v dnešní době právě v kurzu. Šarvanci za nás všechny folkloristy a souborky vystihli podstatu našeho počínání: „Sme Šarvanci. Sme parta. Sme tým. Trávime spolu spústu času a baví nás to. Žijeme folklórom a tešíme sa z neho. A spokojný divák, ktorému naše snaženie vyčaruje iskru v oku či zahreje pri srdci, je pre nás veľmi príjemným zadosťučinením.“ Právě tak to cítíme i my ostatní a velice si vážíme všech našich přátel, kteří nám každý dle svých možností pomáhá, podporuje nás. Za Javor a Javoráček děkuji nejen Městu Lomnice nad Lužnicí, ale také ostatním sponzorům, kteří jsou k nám štědří.

Plakát 2016



2015 - Desátý ročník lomnického folklorního festivalu se vydařil

Poslední červnový víkend jsme v Lomnici nad Lužnicí slavili tradiční pouť. Kulturní program zahájila páteční vernisáž v kostele sv. Václava, kterou doprovázely skladby A. Dvořáka v podání Petra Vondráška (varhany) a Josefa Voneše (zpěv). V čase vernisáže se sjížděli první hosté 10. folklorního festivalu U Zlaté stoky – Pomněnka z Tvrdonic a zástupci bavorského městečka Diessen am Ammersee spolu s místním souborem.
V sobotu dopoledne se utkala družstva z jednotlivých souborů ve hrách bez hranic, které vyhrály děti z Pomněnky. Vedoucí souborů a další oficiální hosté se mezitím sešli se starostou a radními města Lomnice na Staré radnici, aby společně připili na zdar jubilejního festivalu.
Právě v čase, kdy se řadil krojovaný průvod začalo přeprchat. Nenechali jsme se zastrašit a zkrácenou trasou jsme došli na Farskou louku, kde nás přivítal moderátor festivalu Petr Kronika. Během hlavního festivalové programu se představily soubory Javoráček a Javor (Lomnice n. L.), Heimat-und Trachtenverein d'Ammertaler Diessen - St. Georgen, Pomněnka (Tvrdonice), NS Doudleban (Doudleby), Malý Furiant (Č. Budějovice), Krojová družina z Jarošova nad Nežárkou spolu s dětskou složkou, Bystřinka a Bystřina (Zliv). Závěrečnou „Na rozloučení“ si spolu se všemi účastníky zazpívala také etnografka a patronka našich jihočeských souborů PhDr. Marcela Macková. Večerní taneční zábava byla sice rušena deštěm, ale nedali jsme se odradit. Moravská dětská cimbálová muzika, rozšířená o jednoho houslistu z Javoráčku, vyhrávala ve dvoře a skupina Situace na pódiu. Vydrželi jsme až do rána. Nedělní poutní mši celebroval P. Josef Stolařík a přišli na ni všichni z Pomněnky, Diessenu a naši z Javoru a Javoráčku. „Civilisté“ tak mohli obdivovat různorodost krojů z Podluží, Blat a Diessenu. Po obědě se na Farské louce pokračovalo s cimbálovou muzikou opět ve dvoře a na pódiu hrála kapela Ševětínka. Kolem čtvrté zabalila Pomněnka nástroje a spolu s poslední ránou do budnu Ševětínky skončil 10. ročník folklorního festivalu U Zlaté stoky. Děkujeme všem pomocníkům, sponzorům, přátelům a návštěvníkům za jejich přízeň. Děkujeme souborům, které důstojně prezentovaly lidové umění a kulturu. Děkujeme řemeslníkům, kteří dotvářeli příjemnou atmosféru našeho setkání. Těšíme se na brzkou shledanou opět u nás v Lomnici nad Lužnicí.

Plakát 2015



2014 - Pouťové slavnosti
Plakát 2014



2013 - Festival folklorních souborů
Plakát 2013



2010 - Od Zlaté stoky
Mezinárodní festival folklorních souborů u Zlaté stoky měl tentokrát požehnání samotného sv. Petra. Po nekonečně dlouhém období dešťů přišel slunečný pátek 4. června, kdy se večer od 19.00 hodin konal galakoncert k 20. výročí založení pořadatelského souboru Javor. Domácí po oficiálním programu společně poseděli se svými hosty a přáteli a zahájili tak pátečním večerem 5. ročník lomnického festivalu. V sobotu 5. června dopoledne se sjížděli účastníci z řad jihočeských souborů. Zájemci o procházku kolem krásných rybníků se vydali na pěší túru kolem Služebného rybníka. Ve společenské místnosti na Farské louce se na desátou sešli zástupci jihočeských souborů na 1. část Semináře o choreografii dospělého interpreta, který vedla paní Kateřina Žižková. Na seminář nedorazili včas zástupci Dolního Rakouska, kteří se z vážných důvodů telefonicky omluvili. Nicméně byl seminář pro zúčastněné přínosem a snad nám všem pomůže při další práci. Za soubor z Jagenbachu přijel v půl dvanácté pan Leopold Pfeiffer, bravurní hráč na akustický akordeon. Kolem půl čtvrté přijeli také manželé Hofbauerovi, kteří nově založili soubor právě v Jagenbachu, Peter Wiesmaier a Konrad Paumann z Graffenschlagu spolu se třemi děvčaty, která nabízela dobrý bylinný likér. Na dopolední seminář navazoval odpolední program, který po společném obědě zahájil pestrý krojovaný průvod z Palackého náměstí do amfiteátru na Farskou louku. Za praporečníky, z řad Obce Baráčníků, šel spolu s představiteli města jihočeský hejtman Jiří Zimola.
Účastníci průvodu se rozmístili po Farské louce, někteří si našli místečko v chládku a mohl být zahájen hlavní festivalový program. V úvodu řekl pár vět jako uznání k práci a významu Baráčníků a udržení našich tradic pan hejtman Jiří Zimola, kterému poděkoval a předal malou pozornost za místní Obec soused rychtář Jiří Titl. Jako první zatancoval soubor Radost Českou besedu, která neodmyslitelně patří k baráčnickým tradicím. Následovala vystoupení souborů Javoráček, Javor, Radost a Bechyňská Duha. Děti, které se chtěly chvilku schovat před sluníčkem a ukázat své nadání, mohly v hlavní budově během celého odpoledne, nakreslit kapra Jakuba nebo vytvářet ornamenty z plastelíny. V rámci festivalu byla pokřtěna nová publikace z pera známého autora Jana Bauera nazvaná Okolo Třeboně. Kmotry na cestě za čtenáři tentokrát byli samí muži - pan poslanec Michal Doktor, starosta Lomnice nad Lužnicí Karel Zvánovec a spisovatel a ilustrátor Hynek Klimek. Vše dobré přišel popřát také vydavatel pan Martinec za nakladatelství Regia Po literární pauze pokračoval festival pořadem hostujících souborů. Obdiv všech diváků si právem zasloužily děti z Rohatce, které si své vystoupení opravdu užívaly.
Neméně zajímavé byly programy souborů z bavorského Diessenu am Ammersee a hesenského Kirchheimu. Příjemná byla hudební produkce pana Pfeiffera na zvláštně upravenou akustickou harmoniku. V závěru svého vystoupení si na pódium přizval svého kamaráda, který jej doprovázel na housle. Dá se říct, že nám pan Pfeiffer předvedl, jak lze prakticky nahradit celou muziku! Publikum jeho vystoupení odměnilo zaslouženým a uznalým potleskem. V Lomnici končíme náš hlavní program společným mezinárodním tancem doudlebské polky, kterou dnes znají i v Rakousku a Německu. Hlavní program skončil poděkováním vedoucím souborů. Ve společenské místnosti ještě navazovala další část Semináře k choreografii dospělého interpreta, kterou byla beseda nad předvedenými programy. Paní Žižková, přesto že se nespecializuje výhradně na folklor, dokázala při vzájemné besedě rozebrat jednotlivé choreografie a snad nám pomohla ujasnit si některé naše názory a představy. O diskuzi měli zájem také hosté z Rakouska, a tak spolu s tlumočnicí ještě probírali s naší lektorkou otázky taneční choreografie. Ostatní se zatím navečeřeli převlekli a pokračovali v zábavě soutěžemi při malých Hrách bez hranic. Soutěžilo se mezi 5 družstvy v chytání ryb, přenášení létajících talířů na hlavě, štafetě s podáváním mini víček a přenášení vody. Snaha zvítězit byla u všech družstev obrovská a soutěže vyrovnané, ale nakonec měly stejný počet bodů právě ta nejhlasitější družstva – Diessen a Rohatec. Po společné večeři se všichni bavili, tancovali a zpívali spolu s kapelou Ševětínka, která vyhrávala až do půlnoci.
V neděli ráno se rozjeli zahraniční účastníci domů a nám nezbývá než se těšit na další setkání v Lomnici nad Lužnicí u Zlaté stoky.




2006 - Okolo Zlaté Stoky se pořád něco děje
První ročník festivalu se uskutečnil: 23. – 25. června 2006
Na termín 23. – 25. června připravilo Město Lomnice nad Lužnicí Setkání rodáků a přátel, které zahájila vernisáž výstavy fotografií, na příhodné téma láska - víra – naděje, nazvané Dobrá vůle zakončená koncertem Třeboňských pištců. Co se týče výstav – v sobotu si potom mohli návštěvníci města i domácí zajít nejen do václavského kostela na tuto výstavu, ale i do místní základní školy nebo do domu s pečovatelskou službou, aby mohli porovnat vývoj Lomnice. Sobotní program byl v režii města a folklorního souboru Javor, který pořádal festival folklórních souborů U Zlaté stoky. Již v dopoledních hodinách se příznivci dechové hudby procházeli po Václavském náměstí a poslouchali Dechový orchestr z Bad Grosspertholzu, který vystřídaly folklórní soubory, aby krátkou ukázkou svých programů, pozvaly všechny hosty na hlavní odpolední pořad do amfiteátru na Farské louce. Na scéně se zhruba během 2 hodin vystřídaly soubory: Javor Lomnice n. L., Trnávka Lukavec, Ratajská Duha, Jitřenka Č. Krumlov, Šarvánci Praha a soubory z Weitry a Langschlagu. Nejen, že se všechny vystoupení náramně líbila, ale někteří krojovaní se dokonce společně svezli na kolotoči ( jednu jízdu absolvoval dokonce i pan starosta spolu se starostou z partnerské dolnorakouské obce B. Grosspertholz). Bylo opravdu úmorné vedro a tak se publikum stahovalo do stínu, ale žádný kolaps nikoho nepotkal a dokonce jsme přežili i my pořadatelé.
Folklór vystřídala taneční skupina Gejzír, Budvarka, hudební skupina FACE, nádherný ohňostroj a Boney M Party Group. V neděli, po sváteční poutní mši svaté, si všichni užívali pouťových atrakcí nebo nakupovali u trhovců. Příjemnými kulturními zážitky jsme si všichni společně okořenili poslední červnový víkend.



Folklorní soubor Javor
Copyright (c) 2005-2024, www.souborjavor.cz, All rights reserved, Design by Miraf Software.
Počet přístupů celkem: 367240 (435400), počet na této stránce: 4660, poslední aktualizace 12.7.2022