Historie souboru
Folklorní soubor Javor byl založen 3. ledna 1990, s původní myšlenkou předvádět široké veřejnosti obyčeje, zvyky a tradice jižních a západních Čech, které jsme převzali od našich předků.
Během několika týdnů jsme si museli vlastním nákladem pořídit kroje a další potřebné rekvizity. Byla to doba plná tvůrčí práce, kdy jsme zkoušeli několikrát týdně, sháněli nové muzikanty, tanečníky. Po večerech jsme šili a vyšívali, na brigádách v lese jsme si přivydělávali do společné kasy. Měli jsme kopu práce a starostí, ale užili jsme si i spoustu legrace.
Své premiérové vystoupení jsme si odbyli v Bečicích, kde nás uvítalo opravdu pozorné a vstřícné publikum.
Hned na to, nás čekalo naše první zahraniční vystoupení. Hráli a tancovali jsme na pozvání Hornorakouského svazu krojovaných skupin v Linci a vzápětí jsme vyráželi na náš první zahraniční zájezd.
Dostalo se nám pozvání do Francie, kde jsme byli spolu se Šumavskou kapelou hosty na festivalu pořádaném v Bully Le Mine.
Pak už to šlo ráz na ráz.
V roce 1991 se stal pan Kojan prostředníkem (tlumočila p. Havelková) k navázání kontaktů a spolupráce jihočeských souborů s Horním Rakouskem. První setkání se uskutečnilo v Ševětíně, další pak v Rainbachu.
Paní Jaroslava Kojanová založila dětský soubor Javoráček, začali jsme jezdit na vystoupení do domovů důchodců, na baráčnická setkání, do Holašovic pro hosty cestovní kanceláře Dr. Nechlebové. Díky spolupráci s hornorakouským svazem jsme získali kontakty na soubory a spolky z Dolního Rakouska , Německa (Hesensko, Bavorsko,…) a Belgie.
V zahraničí jsme měli možnost účastnit se různých mezinárodních setkání a festivalů a především se nám podařilo navázat řadu nových přátelství.
Prozatím jsme uzavřeli partnerství se souborem z Lince (horní Rakousko), z Grosschönau (dolní Rakousko), ze Zedelgemu (Belgie) a z Diessenu am Ammersee (Bavorsko).
|
Do Zedelgemu a Diessenu jezdíme většinou na týdenní pobyty v rámci pořádání mezinárodních festivalů. V Belgii jsme byli již třikrát a právě tak byli našimi hosty přátelé z malebného městečka ležícího nedaleko historických Bruugg.
Spolu s diessenským souborem pořádáme prakticky každý rok společná setkání souborů, od roku 1997 se již desetkrát uskutečnila mezinárodní výměna mládeže, jejíž součástí nejsou jen vystoupení pro veřejnost a vzájemná výuka tradičních tanců, ale také poznávací zájezdy. Obdobné výměny se pořádají i mezi dospělými soubory.
Moc rádi vyrážíme společně na cesty, i když si na těchto výpravách neužíváme jen coby turisté, ale hlavně musíme absolvovat řadu vystoupení, přepírání krojů a žehlení. Každá únava a nepříjemnost však vyprchá při prvním potlesku. Máme za sebou vystoupení pro zahraniční hosty, kteří navštěvují naši republiku, mohli jste nás vidět na festivalu v Písku nebo v Kovářově, v Holašovicích, v Českých Budějovicích nejen na Země živitelce, v Českém Krumlově například na Svatováclavských slavnostech, v Praze na Staroměstském náměstí a dalších a dalších místech. Ale přece jen jsme zatím cítili největší zadostiučinění při vystoupeních v domovech důchodců, kam se dostaneme dvakrát do roka – na Den matek a v době adventu s naší Koledou. Těchto vystoupení se účastní pravidelně i dětský soubor a všechny nás potěší, když se posluchači připojí a zanotují si písničku či melodii, kterou znají z dob svého mládí. Vánoce by pro nás nezačaly bez koledování v Třeboni, Českých Velenicích, na Staroměstské, Dobré Vodě a Hvízdalu v Českých Budějovicích.
Po uzavření smlouvy o spolupráci s městem Lomnicí nad Lužnicí v roce 2000, neseme jméno tohoto malebného jihočeského městečka v názvu našeho souboru.
Díky tomuto kroku jsme získali další kontakty v regionu Waldviertlu a několikrát do roka máme možnost vystupovat při různých kulturních setkáních pořádaných v této oblasti. Mezinárodní setkání pořádáme od roku 2000 právě v Lomnici nad Lužnicí.
Máme za sebou bezpočet sobotních a nedělních zkoušek, do roku 2014 jsme absolvovali více jak 100 vystoupení jenom v zahraničí. „Doma“ se představíme v průměru až pětadvacetkrát do roka.
|